कोभिड-१९ को नया भेरिन्ट र रेबिजका बिषयमा जिल्लाको चासो

टोपलाल अर्याल, गुल्मी, – गुल्मी प्रशासन कार्यालय गुल्मीले कोभिड १९ को नयाँ भेरियण्टबाट बच्न सवैलाई अनुरोध गरेको छ ।

छिमेकी देशहरुमा कोभिडको नयाँ भेरियण्टका कारण ठुलो मानवीय क्षति सुरु भएकोले संभावित जोखिमबाट बच्न प्रसासले आग्रह गरेको हो । यो बिषयमा स्वास्थ्य मन्त्रालयले केहि दिन अगाडीनै सचेत बनाएको छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालय गुल्मीले बिहिबार बिपद् व्यावस्थापनको क्षेत्रमा क्रियाशिल संस्था र व्यक्तिहरुसंग छलफल गर्दै स्वास्थ्य सुरक्षाका मापदण्ड पालन गर्दै सामाजिक दुरी कायम गर्न, माक्स, सेनिटाइजरको प्रयोग गर्न, भिड कम गर्न आवश्यक लक्षण देखिए स्वास्थ्य संस्थामा परिक्षण गर्न सवैको सक्रियता र सन्देश फैलाउने निर्णय गरेको छ ।

जिल्लाका १२ वटै पालिकाले कोभिड १९ को नयाँ भेरियण्टका बिषयमा अहिलेबाटै सचेततनामा जोड दिनुपर्नेमा सरोकारवालाले जोड दिएका छन् । त्यस्तै कुकुर वा बन्यजन्तुले टोकेमा तुरुन्त गुल्मी अस्पताल पुगेर रेबिज बिरुद्धको खोप लगाउने बिषयमा सामुदायिक सचेतना जगाउने निर्णय पनि बैठकले गरेको छ ।

कुकुर वा बन्यजन्तुले टोके घाउको उपचार मात्रै नभएर रेबिज खोप नलगाए व्यक्तिको ज्यान जाने र सोहि अवस्था गुल्मी दरवारमा भर्खरै देखिएकाले खोपमा प्राथमिकता दिन बैठकले सवैलाई आग्रह गरेको छ । कुकुरले टोकेपछि रेबिज खोपको उपलब्धता हुँदा हुँदै पनि मेडिकलको गैरजिम्मेवारी र सचेतनाको अभावमा गुल्मी दरवारमा एक जना महिलाले ज्यान गुमाएको बिषय निकै दु:खद र सरकारको लागि लज्जाको बिषय भएको भन्दै नागरिक समाजका संयोजक पदमप्रसाद पान्डेय र पत्रकार महासघ गुल्मीका अध्यक्ष टोपलाल अर्यालले सरोकारवालाको ध्यानाकर्षण गराएका थिए ।

नागरिक कार्यक्रममा कोभिड १९ को नयाँ भेरियण्ट र रेबिजको बारेमा गुल्मी अस्पताल प्रमुख डाक्टर उत्तम पच्या र स्वास्थ्य कार्यालयका जनस्वास्थ्य निरिक्षक बोम अर्यालले जानकारी गराएका थिए । कार्यक्रममा बिपद् व्यावस्थापनका विभिन्न बिषयमा पनि निर्णय भएको छ ।

शितकालिन बिपद् पुर्वतयारी प्रतिकार्य योजना अनुमोदन गर्नुका साथै मनसुनजन्य बिपद्बबाट प्रभावित नीजि आवास पुर्निमाण तथा पुर्नस्तापना ०७७ अनुसार पहिलो किस्ता लिएकाहरुलाई दोस्रो र अन्तिम किस्ता दिने निर्णय भएको छ ।

जसका लागि केहि नयाँ मापदण्ड बनेको प्रमुख जिल्ला अधिकारी पुन्य बिक्रम पौडेलले बताए । उनले मापदण्ड र प्राबिधिकका कारण केही समय भुक्तानीमा समस्या भएपनी अब नरोकिने बताए ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय